Sanja Knežević je programska direktorka Instituta za digitalne komunikacije i predavač na modulu Marketing na društvenim medijima, na CDMP programu. Radila je strategiju, implementaciju i evaluaciju velikih kampanja na društvenim medijima, za najveće domaće brendove. Uživa u deljenju svega što zna, a slobodne trenutke posvećuje provođenju vremena sa najdražima, šetnjama u prirodi i druženju sa knjigama. Za DCI blog govorila je o digitalnom marketingu, društvenim mrežama i ideji celoživotnog učenja.

 

Predavač si na modulu Social Media Marketing u okviru Certified Digital Marketing Professional Programa (CDMP). Šta te najviše inspiriše u ovoj oblasti?

Digitalni marketing je segment marketinga koji uvek budi znatiželju struke jer je pun izazova, a promene su vrlo intenzivne i svakodnevne. Na društvenim mrežama situacija je ista 🙂 Zanimljivo mi je da pratim sve te transformacije, istražujem i učim. I prilagođavam im se 🙂

Marketing na društvenim mrežama je priča o ljudima, o njihovom ponašanju, željama, aspiracijama, vrednostima i strastima i kada to shvatite onda spoznate koliko je važno da se detaljno posvetite svakom koraku u koncipiranju, planiranju i realizaciji komunikacije na mrežama.

 

Koliko ti je u tvom ličnom usavršavanju značio CDMP program kada si odlučila da su društvene mreže oblast kojom želiš da se baviš?

Moram priznati da je Marketing na društvenim mrežama oblast koja je izabrala mene više nego ja nju 🙂 Moja velika privilegija i sreća je što je Boris Trivan bio moj prijatelj i kolega i u ovu priču sam ušla na njegovo insistiranje. Pre toga sam se bavila nekim drugim stvarima koje su zahtevale osnovno poznavanje digitalnog marketinga. Dolaskom na Institut, naučila sam šta znači metodološki pristup, zašto je važna dobra strategija u svim segmentima života, imala sam priliku da učim od najboljih, dobijala šanse i trudila se da ih maksimalno iskoristim i opravdam očekivanja ljudi koji su mi ukazali poverenje.

 

U svojoj karijeri predavala si mnogim studentima koji su poželeli da se posvete toj karijeri. Šta su tvoja iskustva u radu sa njima?

Svim studentima koji su prošli naše programe zajednički je entuzijazam i ogromna želja da uče i nauče. I to je ono što i mene i moje kolege inspiriše da stalno učimo i budemo spremni da u svakom trenutku budemo podrška studentima, ali i jedni drugima. 

 

Zbog čega je važno da stalno ulažemo u nova saznanja kroz edukativne programe i da delimo ono što znamo?

Znanje, kao i sreća, je veće kad se podeli 🙂 Smatram da je u današnje vreme kada smo okruženi naletom neznanja i neukusa najveća i jedina odbrana od svega toga – znanje jer u njemu leži snaga.

Jedna od najvećih prednosti savremenog društva je veća dostupnost informacijama što nam omogućava da konstantno radimo na sebi, usavršavamo se, proširujemo vidike.

Koliko je za tebe važan koncept celoživotnog učenja?

Veoma je važan.

U digitalnom marketingu to je jedini održivi koncept – ako prestanete da radite na sebi – u tom poslu brzo prestanete da postojite. Mislim da je tako i sa svim ostalim stvarima u životu.

 

Koliko je važno praćenje trendova u digitalnoj komunikaciji, i šta je danas aktuelno u tom smislu?

Promene u digitalnom marketingu su veoma brze i dešavaju se na svakodnevnom nivou tako da je vrlo važno da ih pratimo i prilagođavamo im se. Predviđanja za 2021. su da će story nadmašiti blog, TikTok će biti obavezna mreža za biznise, mim će iz faze interne zabave prerasti u ozbiljnu promociju brendova, behind the scene će biti poželjan više nego ikad 🙂 

Na nama je da budemo u toku i zgrabimo sve mogućnosti koje nam se otvaraju kako bismo što lepše i lakše odgovorili na potrebe naših pratilaca na društvenim mrežama.

 

Šta najviše smeta kada posmatraš profile brendova ili pojedinaca na društvenim mrežama i koje greške najčešće primećuješ?

Utisak je da kod većine brendova ne postoji jasna strategija komunikacije na društvenim mrežama. 

Jedno od osnovnih pravila marketinga na društvenim mrežama jeste da je manje više, a čini mi se da se brendovi/pojedinci ponašaju sasvim suprotno. Ovde mislim i na broj pratilaca, ali i na suptilnost. Često se dešava da brendovi angažuju influensere čija je realna veza sa brendom toliko slaba da je finalni rezultat potpuno suprotan od željenog. Savet je da pažljivo biramo jedni druge 🙂

Korisnici društvenih mreža više ne žele savršeno upeglane sadržaje. Žele iskren sadržaj koji je samo vaš.

Slušajte svoj community i komunicirajte sa njim. Odgovorite na njihove želje i potrebe. Izgradite i negujte poverenje sa zajednicom.

Stručnjaci koji se bave digitalnim marketingom insistiraju na tome da komunikacija mora biti kratka, jasna, precizna i usmerena ka potrebama ljudi, a manje fokusirana na prodaju.

Čini mi se da brendovi zaboravljaju da je digitalni marketing nauka o ljudima, a ne tehnologijama i dok god budu na taj način pristupali svojim profilima neće biti zadovoljni postignutim rezultatima i povratnim reakcijama.

 

Institut za digitalne komunikacije sada radi na projektu za Vip mobile pod nazivom “Bezbedni klinci”. Kakav je projekat u pitanju i zbog čega je pričanje priče tu posebno važno?

Veoma sam ponosna što moj tim već drugu godinu priča najdivnije priče roditeljima na platformi www.bezbedniklinci.rs 🙂 Želja nam je da ih informišemo, ohrabrimo, obodrimo u ovoj novoj, izazovnoj eri 🙂

Ovo je jedan divan i vrlo inspirativan projekat i svi uživamo dok kreiramo sadržaj za platformu. Za ove dve godine imali smo mnogo sagovornika na različite teme i trudili se da roditeljima olakšamo sve nedoumice i dileme koje imaju a vezane su za odrastanje dece na internetu 🙂

U digitalnom marketingu pričanje priča je mnogo važno. Ukoliko želimo da ciljanu grupu informišemo o našoj kompaniji, proizvodu, usluzi, brendu – kreiraćemo kreativne vizuale, kratke video forme, pričaćemo inspirativne priče koje su kompatibilne vrednostima naših kupaca. Krećemo od pretpostavke da oni ne znaju mnogo o nama, a imamo u vidu da reklamne poruke stižu do njih sa razlličitih strana i putem različitih medija. Da bi nas primetili, posvetili nam nekoliko sekundi njihove pažnje – moramo se diferencirati od svih ostalih, a to je veliki izazov za svaki biznis. 

 

Imaš li savete za one koji žele da počnu karijeru u digitalnom marketingu, posebno u oblasti društvenih mreža? 

Važno je da verujete u svoje ideje, pratite promene, prilagođavate se, budete kreativni, svoji, drugačiji, entuzijastični, radite na sebi, kreirate prilike, grabite šanse i mogućnosti i uspeh će biti neminovnost 🙂